Vilniaus universitetas

  Visą kvartalą tarp Šv. Jono, Skapo ir Universiteto gatvių užimantis Vilniaus universitetas – tai gotikos, renesanso, baroko ir klasicizmo stilių pastatų ansamblis. Jis garsėja dvylika uždarų kiemų, Šv. Jonų bažnyčia (XIV–XVIII a.) ir aukščiausia miesto varpine (XVII–XVIII a.). Vilniaus universitetas yra vienas seniausių Rytų Europoje. Jis prasidėjo nuo kolegijos, kurią įsteigė Jėzuitų ordinas, atvykęs į Lietuvą kovoti su plintančia reformacija. 1579 m. Lietuvos-Lenkijos karaliaus Stepono Batoro nurodymu kolegija reorganizuota į universitetą. Universiteto bibliotekoje, įkurtoje 1570 m., saugomos ypač turtingos senų ir retų leidinių, pirmųjų spausdintų knygų ir kartografijos kolekcijos.

Šv. Jonų bažnyčia
Šv. Jono g. 12

  Bažnyčia pradėta statyti po Lietuvos krikšto 1387 m. ir baigta 1426 m. Iš pradžių ji buvo gotikinė, vėliau, XVIII a. pirmoje pusėje, įgijo ryškių vėlyvojo baroko bruožų. XIX a. trečiajame dešimtmetyje didžiulė dalis puošnaus barokinio interjero buvo sunaikinta. Bažnyčios interjere akį traukia dešimties presbiterijos altorių kompozicija, vienintelė tokia Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Šios bažnyčios vargonai buvo žymiausi Lietuvoje. Centrinėje navoje, prie piliorių, stovi 18 skulptūrų, iš kurių net 12 vaizduoja šventuosius Jonus. Išraiškingiausios koplyčios – Oginskių ir Šv. Onos. Bažnyčioje gausu memorialinių paminklų: Jeronimo Stroinovskio, Adomo Mickevičiaus, Antonijaus Edvardo Odineco, Liudviko Kondratovičiaus (Vladislovo Sirokomlės), Tado Kosciuškos, Konstantino Sirvydo, Simono Daukanto ir kt.
 
  Nuo Jėzuitų akademijos laikų Šv. Jonų bažnyčioje meldėsi profesoriai, studentai, vykdavo įvairūs vaidinimai, disputai, buvo ginamos disertacijos, iškilmingai sutinkami karaliai. Daugelis tradicijų išliko iki mūsų laikų. Šiandien čia įteikiami diplomai absolventams, rengiami įvairūs koncertai, festivaliai. Svarbi Vilniaus universiteto architektūrinio ansamblio dalis yra Šv. Jonų bažnyčios varpinė, kuri buvo statyta 1600-1610 m. Ji pasižymi renesanso bei vėlyvojo baroko architektūra. Šis 68 m pastatas yra aukščiausias Vilniaus senamiestyje. Šiuo metu vyksta Šv. Jonų bažnyčios varpinės tvarkomieji statybos ir pritaikymo turizmui darbai, kurie truks iki 2013 (2014) metų. Sutvarkytoje varpinėje įsikurs Mokslo muziejus, bus įrengta vienintelė Fuko švytuoklė Lietuvoje. Liftu bus galima pakilti į 60 m aukštyje įrengtą apžvalgos aikštelę ir senamiesčio panorama pasigrožėti nuo aukščiausio senamiesčio pastato.

Informacija lankytojams:

VU architektūrinis ansamblis
Universiteto g. 3
Tel. : +370 5 268 7298 (lankytojų tarnyba), +370 5 268 7103 (biblioteka)
www.vu.lt  

Darbo laikas: I–V 9.00–15.00, VI 9.00–17.30
Įėjimo į architektūrinį ansamblį (kiemeliai, bažnyčia) bilietai: suaugusiems - 5 Lt; moksleiviams ir studentams - 1 Lt
Ekskursijos vedamos lietuvių, anglų, prancūzų, rusų ir lenkų kalbomis kiekvieną darbo dieną nuo 9:00 iki 15:00 val.
Ekskursijos kaina: suaugusiems – 12 Lt ; moksleiviams ir studentams – 4 Lt.

Atgal